PRZYLGOWE, BEZPRZYLGOWE

Drzwi przylgowe to najbardziej popularne drzwi w polskich domach i mieszkaniach.
Reprezentują  one klasyczne rozwiązanie spasowania skrzydła z ościeżnicą.

Przylga zwana również felcem (Stąd zamienna nazwa – drzwi felcowe), to wcięcie wzdłuż krawędzi skrzydła umożliwiające dopasowanie go do ościeżnicy.
Zawiasy w tym przypadku są widoczne przy zamkniętych jak również przy otwartych drzwiach. Ze względów estetycznych można zastosować osłonki metalowe na zawiasy, które dyskretnie dopełnią całości.

Cała kompozycja pozwala na bardzo dokładne spasowanie elementów. Drzwi przylgowe mają dobre parametry akustyczne i są dobrze wyciszone, oczywiście w zależności od dobranych materiałów i opcji.
_____________________________
Drzwi bezprzylgowe to świetne alternatywne rozwiązanie techniczne ze słusznym zamysłem na nowoczesność.
Reprezentują one dość estetyczny i minimalistyczny sposób spasowania skrzydła z ościeżnicą.

Skrzydło drzwiowe nie posiada przylgi (felca) a więc jego krawędź jest prosta. Stąd zamienna nazwa – drzwi bezfelcowe. To rozwiązanie wymaga zastosowania odpowiedniej ościeżnicy. Do drzwi bezfelcowych. Pozwala ona jednak na montaż zamka magnetycznego.

Zawiasy nie są widoczne w przypadku drzwi zamkniętych (gdyż chowają się w konstrukcji ościeżnicy).

Teoretycznie, drzwi bezprzylgowe uważane są za mniej dźwiękoszczelne jednak duży wpływ ma   na to rodzaj materiału/wypełnienia zastosowanego w skrzydle drzwiowym. Natomiast na uwagę zasługuje fakt iż rozwiązanie bezprzylgowe jest bezpieczniejsze w eksploatacji – ryzyko przytrzaśnięcia palców jest znacznie mniejsze.

Dodatkowo, drzwi bezfelcowe są również stosowane w systemach przesuwnych (oprócz pochwytu lub naparstka nie posiadają okuć).

Całość daje świetny efekt. Wnętrze nabiera wyjątkowego klimatu – nowoczesności i architektonicznego szyku.

Dyskusjom o tym, które rozwiązanie jest „lepsze” może nie być końca jednak pewne kwestie pozostają bezsprzecznie prawdziwe. Jeśli wnętrze naszego domu jest klasyczne to wybierzmy drzwi przylgowe, wybór w modelach, kolorystyce i opcjach jest ogromny.
Natomiast jeśli nasze wnętrze reprezentuje bardziej nowoczesne aranżacje lub na takie chcemy je zmienić, dokonując remontu, to wybierzmy drzwi bezprzylgowe. Wtedy będą idealnie komponować się z całością i korespondować do oryginalnej formy wnętrza.